Skip Navigation

We Work Together to Provide an Authentic Montessori Education

At WMS, our faculty and staff at both campuses work together to deliver our mission of providing an authentic Montessori education for our Toddler through High School students. All of our faculty members are Montessori Certified educators.

  Name Title Group
Bryce Aktepy Aktepy, Bryce Innovation & Design Lab Coordinator, Technology Manager North Creek Campus
Sarah Alyazdi Alyazdi, Sarah Program Assistant Woodinville Campus
Kaylee Anderson Anderson, Kaylee Intern Co-Teacher, Redwood Class North Creek Campus, Upper Elementary Program
Laura Ascolese Ascolese, Laura Co-Teacher, Juniper Class Lower Elementary Program, North Creek Campus
Maria Christina Bernal Bernal, Maria Christina Specialist Instructor - Music Early Childhood Program, North Creek Campus
Rupa Bhattacharjee Bhattacharjee, Rupa Program Assistant, Douglas Fir Class Early Childhood Program, North Creek Campus
Hillary Brestar Brestar, Hillary Co-Teacher, Spruce Class Lower Elementary Program, North Creek Campus
LeeAnn Brown Brown, LeeAnn Co-Teacher, Magnolia Class Lower Elementary Program, North Creek Campus
Amy Camber Camber, Amy Specialist Instructor - Art North Creek Campus
Guadalupe Cardenas Cardenas, Guadalupe Specialist Instructor - Spanish Lower Elementary Program, North Creek Campus, Upper Elementary Program
Miguel Ceballos Ceballos, Miguel Program Assistant, Fig Class North Creek Campus, Toddler Program
Alicia Chen Chen, Alicia Intern Lower Elementary Program, North Creek Campus
Devyn Couch Couch, Devyn Intern Upper Elementary Program
Wendy Coulombe Coulombe, Wendy Director of Secondary Programs Administration, High School Program, Middle School Program, North Creek Campus
Denise Crosby Crosby, Denise Learning Support Specialist North Creek Campus, Student Learning Support
Alaine Davis Davis, Alaine Teacher, Ash Class North Creek Campus
Reetu Dhall Dhall, Reetu Program Assistant Early Childhood Program, Woodinville Campus
Jillian Dickson Dickson, Jillian Human Resource Specialist Administration, North Creek Campus
Kim Dorman Dorman, Kim Specialist Instructor - Drama High School Program, North Creek Campus
Sharon Dunn Dunn, Sharon Teacher, Ash Class High School Program, North Creek Campus
Farheen Fathima Fathima, Farheen Substitute Early Childhood Program
Cheng-Wei Fiorillo Fiorillo, Cheng-Wei Teacher, Apricot Class North Creek Campus, Toddler Program
Abby Fredericksen Fredericksen, Abby Teacher, Fig Class North Creek Campus, Toddler Program
Amanda Freerksen Freerksen, Amanda Teacher, Ash Class High School Program, North Creek Campus
Amy Fujimoto Fujimoto, Amy Co-Teacher, Willow Class Lower Elementary Program, North Creek Campus
Carol Harshaw Harshaw, Carol Teacher, Pine Class Early Childhood Program, North Creek Campus
Jane Hartway Hartway, Jane Admissions Coordinator & Lead Registrar Administration, North Creek Campus
Amany Hasan Hasan, Amany Program Assistant, Oak Class Early Childhood Program, Woodinville Campus
Robin Held Held, Robin Co-Teacher, Juniper Class Lower Elementary Program, North Creek Campus
Liz Hoyer Hoyer, Liz Director of Upper Elementary Programs Administration, North Creek Campus, Upper Elementary Program
Laura Hughes Hughes, Laura Co-Teacher, Cypress Class North Creek Campus
Patricia Hunter Hunter, Patricia Chief Financial Officer & Chief Operating Officer Administration, North Creek Campus
Jenny Immel Immel, Jenny Co-Teacher, Hawthorn Class Lower Elementary Program, North Creek Campus
Lyla Irvine Irvine, Lyla Student Business Teacher & Student Learning Support High School Program, North Creek Campus, Student Learning Support
Emily Irwin Irwin, Emily Director of Communications & Marketing Administration, North Creek Campus
Shyamala Iyer Iyer, Shyamala Specialist Instructor - Physics & Math High School Program, North Creek Campus
Ferdielyn Jenrette Jenrette, Ferdielyn Program Assistant Early Childhood Program, Woodinville Campus
Kate Johnston Johnston, Kate Assistant Early Childhood Program Director Administration, Early Childhood Program, North Creek Campus, Woodinville Campus
Dolores Jose Jose, Dolores Program Assistant North Creek Campus, Toddler Program
Frances Ju Ju, Frances Program Assistant Lower Elementary Program, North Creek Campus
Carolina Juarez Juarez, Carolina Receptionist & Assistant Registrar Administration
Veronica Juarez Baquedano Juarez Baquedano, Veronica Co-Teacher, Willow Class Lower Elementary Program, North Creek Campus
Laila Kabani Kabani, Laila Co-Teacher, Cedar Class North Creek Campus, Upper Elementary Program
Durga Kanjinghat Kanjinghat, Durga Co-Teacher, Spruce Class Lower Elementary Program, North Creek Campus
Carolyn Kerr Kerr, Carolyn Teacher, Maple Class Early Childhood Program, Woodinville Campus
Nancy Kestek Kestek, Nancy Director of Lower Elementary Programs Administration, Lower Elementary Program, North Creek Campus
Ourdia Khouas Khouas, Ourdia Program Assistant, Pine Class Early Childhood Program, North Creek Campus
Theresa Kirby Kirby, Theresa Director of Auxiliary & Athletic Programs Administration, North Creek Campus
Jayme Knight Knight, Jayme Receptionist & Assistant Registrar Administration, North Creek Campus
Aneta Lasek Lasek, Aneta Teacher, Oak Class Early Childhood Program, Woodinville Campus
Catherine Lewis Lewis, Catherine Teacher, Ginkgo Class Middle School Program, North Creek Campus
Nicholle Lipp Lipp, Nicholle Program Assistant Early Childhood Program, Woodinville Campus
Jordan Listo Listo, Jordan Co-Teacher, Ginkgo Class Middle School Program, North Creek Campus
Breanne Loo Loo, Breanne Co-Teacher Intern, Ginkgo Class Middle School Program, North Creek Campus
Yejin Ma Ma, Yejin Program Assistant North Creek Campus, Upper Elementary Program
Olivia Margoshes Margoshes, Olivia Program Assistant Early Childhood Program, North Creek Campus
Kaitlyn McElrath McElrath, Kaitlyn Co-Teacher, Cypress Class North Creek Campus
Carli McSorley McSorley, Carli Materials & Yearbook Coordinator Administration, North Creek Campus
Emily Murray Murray, Emily Co-Teacher, Hawthorn Class Lower Elementary Program, North Creek Campus
Laureen Ng Ng, Laureen Director of Development Administration, North Creek Campus
Ally Noble Noble, Ally Teacher Early Childhood Program, North Creek Campus
Sunita Pailoor Pailoor, Sunita Head of School Administration, North Creek Campus
Monali Paranjape Paranjape, Monali Teacher, Aspen Class Early Childhood Program, North Creek Campus
Ashley Pederson Pederson, Ashley Program Assistant Early Childhood Program, North Creek Campus
Cris Pederson Pederson, Cris Bookkeeper Administration, North Creek Campus
Tarabella Pondsmith Pondsmith, Tarabella Program Assistant North Creek Campus
Luke Putvin Putvin, Luke Teacher, Ash Class High School Program, North Creek Campus
Saima Rizvi Rizvi, Saima Program Assistant North Creek Campus
Sun Ryu Ryu, Sun Program Assistant, Elm Class Early Childhood Program, Woodinville Campus
Jody Sagawa Sagawa, Jody Teacher, Apple Class Early Childhood Program, Woodinville Campus
Judy Samudovsky Samudovsky, Judy Director of Toddler & Early Childhood Programs Administration, Early Childhood Program, North Creek Campus, Toddler Program, Woodinville Campus
Emily Schlieman Schlieman, Emily Librarian Administration, North Creek Campus
Julie Schwarz Schwarz, Julie Director of Admissions Administration, North Creek Campus
Atsuko Seckinger Seckinger, Atsuko Specialist Instructor - Japanese High School Program, North Creek Campus
Lisa Shin Shin, Lisa Teacher, Elm Class Early Childhood Program, Woodinville Campus
Oscar Sialer Tapia Sialer Tapia, Oscar Elective Instructor - Soccer North Creek Campus
Jessica Simpson Simpson, Jessica Co-Teacher, Sequoia Class North Creek Campus, Upper Elementary Program
Alison Stern Stern, Alison Co-Teacher, Magnolia Class Lower Elementary Program, North Creek Campus
Laurel-Lynn Swol Swol, Laurel-Lynn Learning Support Specialist North Creek Campus, Student Learning Support
Hana Toko Toko, Hana Co-Teacher, Redwood Class North Creek Campus, Upper Elementary Program
Emily Van Dyke Van Dyke, Emily College Counselor High School Program, North Creek Campus
Jaimee Velotta Velotta, Jaimee Program Assistant North Creek Campus, Upper Elementary Program
Vijaya (Viji) Nirmala Venkata Ramaiah (Badya) Venkata Ramaiah (Badya), Vijaya (Viji) Nirmala Co-Teacher, Cedar Class North Creek Campus, Upper Elementary Program
Taylor Westphal Westphal, Taylor Co-Teacher, Sequoia Class North Creek Campus, Upper Elementary Program
Suzy Woodley Woodley, Suzy Specialist Instructor High School Program, Middle School Program, North Creek Campus
Jianing Xu Xu, Jianing Substitute Early Childhood Program
Dhunitha Yelamali Yelamali, Dhunitha Teacher, Dogwood Class Early Childhood Program, North Creek Campus
Wen (Joanna) Zhang Zhang, Wen (Joanna) Specialist Instructor, Advanced Math High School Program, North Creek Campus
Admissions